30.01.2023

Grupa ORLEN przekazała zestaw do transportu paliw na rzecz Sił Obrony Terytorialnej Ukrainy

Wśród wartości Grupy ORLEN ważne miejsce zajmuje odpowiedzialność. Dlatego też w duchu odpowiedzialności za obecną sytuację w Europie, ORLEN Transport, największy w Polsce przewoźnik towarów niebezpiecznych, przekazał Ukraińskiej Obronie Terytorialnej za pośrednictwem Fundacji im. Janusza Kurtyki zestaw do transportu paliw.

Zarząd Fundacji im. Janusza Kurtyki, w imieniu strony ukraińskiej, skierował na ręce Daniela Obajtka, prezesa zarządu ORLEN S.A prośbę o podarowanie przez koncern niezbędnego do prowadzenia działań obronnych zestawu do transportu paliw, w odpowiedzi na którą ORLEN Transport, największy w udzielił fundacji darowizny rzeczowej w postaci ciągnika siodłowego wraz z naczepą o łącznej wartości dwustu tysięcy złotych.

Uroczyste przekazanie zestawu nastąpiło w siedzibie spółki w dniu 27 stycznia 2023 roku. W imieniu Grupy ORLEN dokonali go Rafał Buczek, wiceprezes zarządu ORLEN Transport, Bartłomiej Kwestarz, dyrektor w Pionie Logistyki ORLEN oraz Szymon Skupień, dyrektor Biura Logistyki i HSSE spółki. Fundację im. Janusza Kurtyki reprezentował jej prezes Paweł Marek Kurtyka.

Fundacja im. Janusza Kurtyki od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie włączyła się w działania pomocowe na rzecz ukraińskiej obrony terytorialnej i ludności cywilnej Ukrainy, współdziałając z w tym zakresie z profesorem Fryderykiem Zollem, który w 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu. – powiedział prezes fundacji Paweł Marek Kurtyka, wskazując, że jedna takich z próśb, skierowana przez stronę ukraińską, dotyczyła pozyskania cysterny do przewozu paliwa, w miejsce pojazdu utraconego w wyniku działań zbrojnych.

Zwróciliśmy się do ORLEN z pytaniem czy możliwe byłoby uzyskanie takiej cysterny i z wielką radością dowiedzieliśmy się, że zarówno zarząd Koncernu jak i spółki ORLEN Transport, pozytywnie odpowiadając na naszą prośbę, zdecydował o ofiarowaniu jednego zestawu do transportu paliw, który w błyskawicznym tempie zostanie przewieziony na granicę i przekazany wojsku ukraińskiemu. - dodał prezes Kurtyka, dziękując jednocześnie Grupie ORLEN zarówno w imieniu fundacji jak i strony ukraińskiej za „wielki dar serca”.

Reprezentujący zarząd ORLEN Transport, wiceprezes Rafał Buczek wskazał, że dla spółki bardzo ważny element działalności stanowi społeczna odpowiedzialność biznesu, która realizowana jest na wielu płaszczyznach, w ramach wspólnych wartości Grupy ORLEN.

Przekazanie, za pośrednictwem Fundacji im. Janusza Kurtyki, sprzętu na potrzeby ukraińskiej obrony terytorialnej, traktujemy jako spełnienie społecznego obowiązku. Wierzymy, że ta inicjatywa przyniesie wiele pożytku i umocni żołnierzy ukraińskich w ich zmaganiach z agresorem. Życzymy, aby ten zestaw służył długo i owocnie Ukrainie. – podkreślił prezes Buczek.

Z kolei Szymon Skupień, dyrektor Biura Logistyki i HSSE ORLEN Transport zapewnił, że na ten szczytny cel został przeznaczony zestaw specjalnie wyselekcjonowany i gruntownie sprawdzony pod względem technicznym, ciągnik słynącej z niezawodności marki Volvo oraz wyprodukowana w warsztacie własnym spółki naczepa.

W imieniu ORLEN głos zabrał dyrektor Bartłomiej Kwestarz, reprezentujący Pion Logistyki, która w ramach zarządzania segmentowego, nadzoruje spółkę ORLEN Transport.

Jako ORLEN cieszymy się, że ORLEN Transport, nasza czołowa na rynku polskim spółka w zakresie przewozu paliw, w szybkim tempie, wsparła tak słuszną ideę i przekazała sprzęt wysokiej jakości dla naszych sąsiadów. Mamy nadzieję, że istotnie przyczyni się on do polepszenia warunków prowadzonych przez nich działań obronnych. – podsumował dyrektor Kwestarz.
Fundacja im. Janusza Kurtyki została powołana w 2016 roku, by służyć promocji Rzeczypospolitej Polskiej, jej historii i historiografii, w kraju i za granicą. Do jej głównych celów startowych należy dbanie o dobre imię Polski oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i obywatelskiej, a także postaw patriotycznych. Fundacja nie tylko konsekwentnie propaguje polskie dziedzictwo historyczne i kulturowe, ale również od początku inwazji Rosji na Ukrainę udziela dedykowanej pomocy zarówno ukraińskiej ludności cywilnej jak jednotonom wojskowym w ich działaniach obronnych.

ORLEN Transport to największy operator transportu paliw płynnych na runku polskim a zarazem kluczowy przewoźnik towarów niebezpiecznych w Grupie ORLEN. Specjalizuje się zwłaszcza w transporcie paliw ciekłych i gazu.