25.02.2025

Od sześciu lat ORLEN Transport jest przyjacielem żółwi w płockim ZOO

Spółka ORLEN Transport od sześciu lat jest przyjacielem żółwi w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku. Żółw jest symbolem bezpiecznych przewozów, jakie realizuje nasza spółka. Współpraca z ZOO jest również działaniem edukacyjnym, ponieważ promuje zachowanie zasad bezpiecznej jazdy w ruchu drogowym.

Nasza spółka postanowiła zostać „Przyjacielem żółwi” w 2019 r. Wpisuje się to w program realizacji strategii HSSE, ale jest też działaniem edukacyjnym na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Żółw jest nie tylko symbolem „żółwiego tempa”, ale także synonimem ostrożności i uwagi.

Jednym ze znaków rozpoznawczych cystern ORLEN Transport Sp. z o.o. jest stylizowany wizerunek żółwia, opatrzony informacjami o dopuszczalnych limitach prędkości oraz napisem „Szybciej mi nie wolno”, umieszczony z tyłu pojazdów na ich dennicach. Informacja ta jest skierowana głównie do innych użytkowników dróg. Przypomina o obowiązujących limitach prędkości, z jakimi mogą poruszać się pojazdy ciężarowe, a w szczególności nasze pojazdy. Przypomnijmy, że limit prędkości dla samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych wynosi 70 km/h.

Aktualnie ORLEN Transport opiekuje się dziesięcioma żółwiami. Są to: jeden żółw jaszczurowaty, jeden żółw lamparci, dwa żółwie brazylijskie i sześć żółwi promienistych. Żółwie promieniste, lamparci i jaszczurowaty żyją w terrariach w Pawilonie Herpetarium, natomiast żółwie brazylijskie można oglądać na wybiegu półotwartym w Dżungli Pawilonu Herpetarium.

Obserwacja żółwi może być pouczająca i fascynująca zarazem. Żółw jaszczurowaty, pochodzący z Ameryki Północnej, w naturze zamieszkujący miejsca o mulistym dnie i wolnym nurcie, w poszukiwaniu pożywienia wychodzi na ląd, nieznacznie tylko oddalając się od wody. Zdeterminowany, w pogoni za zdobyczą, potrafi jednak schwytać ofiarę na lądzie, po czym natychmiast powrócić z nią do wody. Jest to gatunek agresywny a wręcz niebezpieczny: gdy czuje się zagrożony potrafi kąsać napastnika.

Z kolei żółwie promieniste, żyjące na południu i południowym zachodzie Madagaskaru, lubią strefę suchą i piaszczystą, porośniętą dużą liczbą endemicznych krzewów i sukulentów, ale też strefę monsunową, charakteryzującą się okresowymi, ulewnymi deszczami. Niestety zasięg i liczebność tych żółwi maleje, dlatego znajdują się one na liście gatunków „krytycznie zagrożonych wyginięciem”.

Żółw lamparci, żyjący w Afryce Wschodniej i Południowej najchętniej samotnie zamieszkuje sawanny, łąki i tereny otwarte, z niską roślinnością. Prowadzi dzienny tryb życia, jest aktywny głównie rano i późnym popołudniem. W ciepłe dni unika upału i szuka schronienia w cieniu. To jeden z najdłużej żyjących gatunków żółwi na świecie - może przeżyć ponad sto lat, o wymiarach nawet do 70 cm długości i wagi 40 kg.

Żółwie brazylijskie pochodzą z Ameryki Południowej. Zamieszkują lasy deszczowe, lasy pierwotne, głównie okolice zbiorników wodnych, polany i obszary podmokłe. Prowadzą dzienny tryb życia. Największym zagrożeniem dla tego gatunku w naturze są polowania na mięso oraz odławianie żywych okazów na sprzedaż na czarnym rynku do udomowienia. Niski wskaźnik reprodukcji oraz późny wiek dojrzałości sprawiają, że populacja żółwi brazylijskich odradza się bardzo wolno.

Żółwie, którymi opiekuje się ORLEN Transport mają swoje przysmaki. I tak na przykład żółw jaszczurowaty, to wiecznie głodny mięsożerca i drapieżnik, żywiący się głównie bezkręgowcami, małymi kręgowcami i surowym mięsem. Z kolei żółwie promieniste i żółw lamparci najchętniej jedzą świeżą trawę czy siano, ale także zioła, takie jak kolendra, majeranek, bazylia czy lubczyk. Chętnie skosztują też kwiatów malwy. Natomiast dieta żółwi brazylijskich składa się głównie z owoców, kwiatów, traw, grzybów, owadów i ślimaków.

- Żółwie cieszą się zainteresowaniem przede wszystkim najmłodszych. Dzieci zatrzymują się, aby je dłużej poobserwować, zwłaszcza w porze karmienia. Dodatkowo żółwie brazylijskie przebywające w Dżungli Pawilonu Herpetarium znajdują się na półotwartym wybiegu, dzięki czemu można je nie tylko obserwować z bardzo bliska, ale również dotknąć. W sezonie letnim żółwie lądowe są przenoszone na wybiegi zewnętrzne, aby mogły zażywać naturalnym kąpieli słonecznych - informuje Magdalena Kowalkowska, kierownik Działu Edukacji i Promocji w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku.

Dodaje również, że stwarza to też idealną okazję, aby podczas intensywnego zwiedzania ZOO na chwilę zatrzymać się, odpocząć w cieniu i pooglądać żółwie w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest możliwość obserwacji gadów podczas publicznego karmienia, od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00.

Warto więc wybrać się do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku, aby obserwować żółwie, których spółka ORLEN Transport od kilku lat pozostaje aktywnym i dobrym „Przyjacielem”.