Uczestniczymy w konkursie ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
ORLEN Transport Spółka z o.o. przystąpiła do konkursu ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2025 roku - aplikuje o środki finansowe, których wykorzystanie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy. Ubiegamy się o środki na zakup nowego podestu ruchomego wykorzystywanego w warsztacie własnym Spółki do wykonywania prac na wysokości (napraw oraz rewizji cystern).
Celem konkursu ogłoszonego w 2025 roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenie zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowanie niekorzystnego oddziaływania czynników na stanowiskach pracy. Natomiast działania podlegające dofinansowaniu (właściwe dla przedmiotu wniosku ORLEN Transport), to zakup sprzętu i urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.
- Jednym z ważnych aspektów funkcjonowania Spółki jest warsztat własny. Zgłoszony przez nas projekt dotyczy poprawy bezpieczeństwa pracy mechaników na hali warsztatowej dzięki zakupowi nowego podestu ruchomego, przeznaczonego do wykonywania czynności serwisowo-naprawczych na górnym płaszczu lub wewnątrz cysterny. Nowy podest może zwiększyć bezpieczeństwo pracy i jednocześnie zniwelować ryzyko upadku pracownika z wysokości - informuje Sylwia Przybyszewska, kierownik Działu Systemów Zarządzania i Organizacji ORLEN Transport Sp. z o.o.
ORLEN Transport może być beneficjentem przedstawionego projektu, ponieważ jest on wsparciem dla płatników składek we wdrażaniu rozwiązań poprawiających warunki pracy, upowszechnieniu wiedzy o zagrożeniach powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz sposobach przeciwdziałania zagrożeniom. Ponadto idea konkursu wpisuje się w cele strategii HSSE Spółki, w postaci budowania kultury bezpieczeństwa opartego o ochronę zdrowia i dobrostan pracowników, a także kierowanie się założeniami programu Vision Zero.
Ważne jest to, że celem konkursu jest nie tylko poprawa ogólnie rozumianego bezpieczeństwa i higieny pracy czy też zmniejszenia zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi, ale także redukcja niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka przewidzianego dla poszczególnych stanowisk pracy, również pracowników fizycznych. Wymienione aspekty przyczyniają się do utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej pracownika.
Nadesłane na konkurs ZUS wnioski zostaną rozpatrzone najpóźniej do końca 2025 r., natomiast dofinansowanie może zostać udzielone w 2026 r.