Akcja wolontariacka w lesie w Brwilnie
Pracownicy ORLEN Transport po raz kolejny w tym roku uczestniczyli w akcji wolontariackiej: sprzątali las w Brwilnie koło Płocka. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Płock udało się pozbierać śmieci pozostawione przez ludzi, którzy nie doceniają wartości lasu i nie potrafią się w nim właściwie zachowywać.
Nasze działania poprzedził wykład Ewy Szymańskiej z Nadleśnictwa Płock, która w interesujący i sugestywny sposób opowiedziała o właściwych i pożądanych zachowaniach na terenach leśnych oraz o skutkach lekkomyślnego postępowania w tym ekosystemie. Po sporej dawce wiedzy teoretycznej, wyposażeni w worki i rękawice, pod okiem leśniczego Mariusza Downarowicza wolontariusze posprzątali wyznaczony obszar lasu.
Akcja wolontariacka przyniosła nam dużo satysfakcji. Udowodniliśmy, że razem chcemy i potrafimy działać ekologicznie dla natury i lokalnej społeczności. Las, który jest domem dla wielu gatunków zwierząt, roślin i grzybów, a dla człowieka jednym z najlepszych miejsc do wypoczynku i rekreacji, zawsze powinien być czysty. W innym razie pozostawione przez ludzi śmieci stwarzają zagrożenie dla wszystkich stworzeń, które w nim przebywają oraz mogą być przyczyną pożarów.
Odpady zebrane przez nas w Brwilnie po segregacji trafiły do odpowiednich pojemników. Zostały wywiezione do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Kobiernikach. Podczas działań wolontariatu pracowniczego na terenach leśnych przekonaliśmy się, że dbanie o środowisko stanowi wspólną odpowiedzialność. Takie akcje posiadają również cenny walor integracyjny.